2018 Division III Regional Award Winners

0
2018 ITA DIII Regional Awards

TEMPE, Ariz. – The Intercollegiate Tennis Association announced the 2018 ITA Division III Regional Award winners on Thursday, May 17, 2018.

MEN

Wilson ITA Coach of the Year
Jason Box – Millsaps College (Atlantic-South)
Jay Tee – University of Chicago (Central)
Jon Satkowski – Rensselaer Polytechnic Institute (Northeast)
Billy Porter – Southwestern University (West)

tasc Performance ITA Assistant Coach of the Year
Eric Roddy – Swarthmore College (Atlantic-South)
Kris Powell – University of Chicago (Central)
Michael Kopelman – Brandeis University (Northeast)
Jimmy Chau – Lewis & Clark College (West)

ITA Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
Justin Kang – Johns Hopkins University (Atlantic-South)
Brady Anderson – Coe College (Central)
Ben Rosen – Bates College (Northeast)
Grant Gideon – Southwestern University (West)

ITA Rookie of the Year
Hayden Cassone – Emory University (Atlantic-South)
Leo Vithoontien – Carleton College (Central)
Sean Wei – Amherst College (Northeast)
Jed Kronenberg – Pomona-Pitzer Colleges (West)

ITA Player to Watch
Jack Gray – Sewanee: The University of the South (Atlantic-South)
Bernardo Neves – Washington University in St. Louis (Central)
Scott Altmeyer – Colby College (Northeast)
Alexis Dimanche – Southwestern University (West)

ITA Most Improved Senior
Justin Cerny – Christopher Newport University (Atlantic-South)
Elan Dantus – Kalamazoo College (Central)
William Persson – Stevens Institute of Technology (Northeast)
Ben McNair – Linfield College & Spencer Watanabe – George Fox University (West)

ITA Senior Player of the Year
Scott Rubinstein – Emory University (Atlantic-South)
Mohanad Alhouni – Gustavus Adolphus College (Central)
Brian Grodecki – Williams College (Northeast)
Zach Hewlin – Whitman College (West)
 
ITA Community Service Award
Christopher Newport (Atlantic-South)
Claremont-Mudd-Scripps (West)

WOMEN

Wilson ITA Coach of the Year
Jason Box – Millsaps College (Atlantic-South)
Kelly Stahlhuth – Washington University in St. Louis (Central)
Carol Matsuzaki – MIT (Northeast)
Gretchen Rush – Trinity University (West)

tasc Performance ITA Assistant Coach of the Year
Art Canizares – University of Mary Washington (Atlantic-South)
Alvin Cheng – Kenyon College (Central)
Stephen Thirolle – Skidmore College (Northeast)
Jacob Carrillo – Trinity University (West)

ITA Arthur Ashe Leadership & Sportsmanship Award
Maria Cuervo – Swarthmore College (Atlantic-South)
Nithya Kanagasegar – Case Western Reserve University (Central) 
Tess Trinka – Bowdoin University (Northeast)
Mary Ann Zhao – Pomona-Pitzer Colleges (West)

ITA Rookie of the Year
Ysabel Gonzalez-Rico – Emory University (Atlantic-South)
Claire Handa – University of Chicago  (Central)
Libby Rickeman – MIT (Northeast)
Michelle Uyeda – Linfield College (West)

ITA Player to Watch
Daniela Lopez – Emory University (Atlantic-South)
Amanda Bandrowski – Hope College (Central)
Camille Smukler – Amherst College (Northeast)
Sarah Ikioka – University of Redlands (West)

ITA Most Improved Senior
Clementina Davila – Sewanee: The University of the South (Atlantic-South)
Sarah Hughes – Oberlin College (Central)
Tess Trinka – Bowdoin College (Northeast)
Lindsay Brown – Claremont-Mudd-Scripps (West)

ITA Senior Player of the Year
Bridget Harding – Emory University (Atlantic-South)
Diana Aboubakare – Kenyon College (Central)
Eudice Chong – Wesleyan University (Northeast)
Ella Riddle – Linfield College (West)

ITA Community Service Award
Arcadia University (Atlantic-South)
Webster University (Central)
Skidmore College (Northeast)
Whitman College (West)

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here