Oracle ITA Division II Men’s Rankings: Team, Singles, Doubles
Oracle/ITA Division II Men’s National Team Rankings
Top 25 National Teams
Coaches Poll administered by the ITA
April 15, 2020
Rank |
Team |
1 |
Columbus State University (8) |
2 |
Barry University |
3 |
University of West Florida |
4 |
Saint Leo University |
5 |
Hawaii Pacific University |
6 |
St. Edward’s University |
7 |
Flagler College |
8 |
Drury University |
9 |
Lander University |
10 |
Queens University of Charlotte |
11 |
Azusa Pacific University |
T 12 |
UC San Diego |
T 12 |
Concordia University Irvine |
14 |
University of Indianapolis |
15 |
Florida Southern College |
16 |
Concordia College (New York) |
17 |
Lynn University |
18 |
Wingate University |
19 |
University of Hawaii, Hilo |
20 |
Valdosta State University |
21 |
Delta State |
22 |
Southeastern Oklahoma State |
23 |
University of North Georgia |
24 |
University of West Alabama |
25 |
Cameron University |
Others Receiving Votes (Alphabetical): Bluefield State College, Embry-Riddle (Fla.), Harding University, Southern Arkansas University, Southwest Baptist University
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
Atlantic Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
Atlantic Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Tom Schmieta |
Bluefield State College |
2 |
Unai Amilleta Gonzalez |
Mercyhurst University |
3 |
Cormac McCooey |
Mercyhurst University |
4 |
Nils Plutat |
Edinboro University |
5 |
Ben Lakeman |
Univ. of Charleston (West Virginia) |
6 |
Carlos Martinez Lucas |
Millersville University of Pennsylvania |
7 |
Gianfranco Germinara |
Salem University |
8 |
Lukas Laipold |
West Virginia Wesleyan College |
9 |
Florent Dulac |
West Liberty University |
10 |
Bartosz Losiak |
Fairmont State University |
11 |
Joqo Tayar |
Univ. of Charleston (West Virginia) |
12 |
Frederik Bau-Madsen |
Bluefield State College |
13 |
Ting-Hao Hsu |
Edinboro University |
14 |
Alek Gracin |
Univ. of Charleston (West Virginia) |
15 |
Luke Busse |
Bluefield State College |
16 |
Mohamed Khalil |
Bluefield State College |
17 |
Arseniy Skylarov |
Mercyhurst University |
18 |
Charalampos Simaioforidis |
West Virginia Wesleyan College |
19 |
Obert Mulyadi |
Davis and Elkins College |
20 |
Mohamed Belcora |
Bluefield State College |
Atlantic Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Ben Lakeman |
Joqo Tayar |
Univ. of Charleston (West Virginia) |
2 |
Frederik Bau-Madsen |
Mohamed Khalil |
Bluefield State College |
3 |
Cormac McCooey |
Hristo Plasheski |
Mercyhurst University |
4 |
Nils Plutat |
Ting-Hao Hsu |
Edinboro University |
5 |
Charalampos Simaioforidis |
Carlos Dodero |
West Virginia Wesleyan College |
6 |
Guilherme Pachane |
Bartosz Losiak |
Fairmont State University |
7 |
Obert Mulyadi |
Alejandro Meseguer |
Davis and Elkins College |
8 |
Florent Dulac |
Joris Gravoulet |
West Liberty University |
9 |
Mohamed Belcora |
Tom Schmieta |
Bluefield State College |
10 |
Lukas Laipold |
Thomas McIntosh |
West Virginia Wesleyan College |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
Central Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
Central Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Juan Scoppetta |
Southeastern Oklahoma State |
2 |
Dan Kaplan |
Ouachita Baptist |
3 |
Dani Ortiz |
Harding University |
4 |
Andrea Zamurri |
Northwest Missouri State |
5 |
Manuel Pilotto |
Southeastern Oklahoma State |
6 |
Stuart Rehfuss |
Southern Arkansas University |
7 |
Francisco Oliveira |
Ouachita Baptist |
8 |
Arthur Bellan |
Harding University |
9 |
Marko Nikoliuk |
Southern Arkansas University |
10 |
Franco Oliva |
Northwest Missouri State |
11 |
Fabien Calloud |
Northwest Missouri State |
12 |
Santiago Kearney |
Ouachita Baptist |
13 |
Juan Moncada |
Ouachita Baptist |
14 |
Benji Finet |
Southeastern Oklahoma State |
15 |
Gianluca Galdi |
Oklahoma Baptist |
16 |
Raul Dicu |
Washburn University |
17 |
Yuri Gondouin |
Southern Arkansas University |
18 |
Paul Haase |
Washburn University |
19 |
Arthur Justo |
Newman University |
20 |
Luis Tirado |
Harding University |
Central Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Sofiane Bah |
Stuart Rehfuss |
Southern Arkansas University |
2 |
Benji Finet |
Danrich Kruger |
Southeastern Oklahoma State |
3 |
Morgan Salvan |
Alvaro De Lorenzo |
Harding University |
4 |
Andrea Zamurri |
Fabien Calloud |
Northwest Missouri State |
5 |
Juan Scoppetta |
Manuel Pilotto |
Southeastern Oklahoma State |
6 |
Marko Nikoliuk |
Yuri Gondouin |
Southern Arkansas University |
7 |
Juan Moncada |
Francisco Oliveira |
Ouachita Baptist |
8 |
Aaron Brewer |
Gianluca Galdi |
Oklahoma Baptist |
9 |
Arthur Bellan |
Dani Ortiz |
Harding University |
10 |
Dan Kaplan |
Tobias Fuerschuss |
Ouachita Baptist |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
East Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
East Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Willem Van Biezen |
Southern New Hampshire University |
2 |
Bas Van Biezen |
Southern New Hampshire University |
3 |
Jan Seno |
Concordia College (New York) |
4 |
Odysseas Papaioannou |
St. Thomas Aquinas |
5 |
Michele Fenoaltea |
Concordia College (New York) |
6 |
William Lindqvist Nilsson |
Concordia College (New York) |
7 |
Marcel Volz |
St. Thomas Aquinas |
8 |
Tom Jarry |
LeMoyne College |
9 |
Tobias Lentz |
Concordia College (New York) |
10 |
kareem Rashad |
Queens College (New York) |
11 |
Roberto Chong |
St. Thomas Aquinas |
12 |
Eduardo Marino |
Queens College (New York) |
13 |
Henry Masters |
Concordia College (New York) |
14 |
Tom Pitchley |
Chestnut Hill College |
15 |
Moritz Borges |
Queens College (New York) |
16 |
Jonatan Lundahl |
Concordia College (New York) |
17 |
Killian Dagneaux |
Chestnut Hill College |
18 |
Nino Krenta |
Post University |
19 |
Emmanuel Vacalares |
Southern New Hampshire University |
20 |
Ethan Miller |
LeMoyne College |
East Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Michele Fenoaltea |
Tobias Lentz |
Concordia College (New York) |
2 |
Jan Seno |
William Lindqvist Nilsson |
Concordia College (New York) |
3 |
Erik Jorsal |
Tom Pitchley |
Chestnut Hill College |
4 |
Odysseas Papaioannou |
Roberto Chong |
St. Thomas Aquinas |
5 |
Henry Masters |
Jonatan Lundahl |
Concordia College (New York) |
6 |
Willem Van Biezen |
Bas Van Biezen |
Southern New Hampshire University |
7 |
Ethan Miller |
Tom Jarry |
LeMoyne College |
8 |
Alejandro Ortiz |
Nkrumah Patrick |
Franklin Pierce College |
9 |
Kareem Rashad |
Lucas Demuth |
Queens College (New York) |
10 |
Benjamin Davis |
Matthew Forrest |
Roberts Wesleyan (n.y.) |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
Midwest Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
Midwest Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Dario Huber |
Univ. of Indianapolis |
2 |
Adham Gaber |
Southwest Baptist |
3 |
Renato Lima |
Univ. of Indianapolis |
4 |
Nico Hadeler |
Drury University |
5 |
Yannic Alexander Mader |
Ferris State University |
6 |
Ben Kasprzak |
Univ. of Missouri, St. Louis |
7 |
Stuart Brdicka |
Ashland University |
8 |
Jakob Riglewski |
Walsh (Ohio) |
9 |
Niklas Karcz |
Wayne State (MI) |
10 |
Sylvain Garin-Marchaud |
Drury University |
11 |
Jack Dausman |
Grand Valley State University |
12 |
Pierre Renaudie |
Wayne State (MI) |
13 |
Jack Geissler |
Grand Valley State University |
14 |
Menno Servaes |
Univ. of Illinois at Springfield |
15 |
Jorge Barnuevo |
Univ. of Findlay |
16 |
David Szeri |
Southwest Baptist |
17 |
Priyank Soni |
Ashland University |
18 |
Charlie Adams |
Hillsdale College |
19 |
Juan Martin Ramirez Mejia |
Lewis University |
20 |
Soh Kuyama |
Univ. of Findlay |
Midwest Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Dario Huber |
Renato Lima |
Univ. of Indianapolis |
2 |
Juan Martin Ramirez Mejia |
David Ambrozic |
Lewis University |
3 |
Ivanhoe Lissanevitch |
Charlie Adams |
Hillsdale College |
4 |
Niklas Karcz |
Luke Laws |
Wayne State (MI) |
5 |
Martin Matov |
Jack Dausman |
Grand Valley State University |
6 |
Karl Heinrichs |
Vitor Monteiro |
Univ. of Missouri, St. Louis |
7 |
Yahor Bahdanovich |
Marvin Kromer |
Univ. of Southern Indiana |
8 |
Juan-Louis Van Antwerpen |
Juan Pino Contoleon |
Davenport University |
9 |
Michael Gurtner |
Nikita Parfenov |
Tiffin University |
10 |
Jordan Phelps |
Stuart Brdicka |
Ashland University |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
South Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
South Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Alejandro Ibanez Gallego |
Barry University |
2 |
Yohan Nguyen |
Valdosta State University |
3 |
Serdar Bojadjiev |
Univ. of West Florida |
4 |
Alessandro Giuliato |
Barry University |
5 |
Alex Parker |
Saint Leo University |
6 |
Lucca Baptista |
Lynn University |
7 |
Aurel Ciocanu |
Saint Leo University |
8 |
Emile Le Terrier |
Delta State University |
9 |
Chris Bulus |
University of West Alabama |
10 |
Nicolas Bacella |
Saint Leo University |
11 |
Ilari Vesanen |
University of West Alabama |
12 |
Hugo Stroppiana-Pillon |
Delta State University |
13 |
Juan Motta |
Univ. of West Florida |
14 |
Jesus Garcia Gil |
Lee University (tenn.) |
15 |
Muhamad Bedwan |
Auburn University Montgomery |
16 |
Florian Simbozel |
Valdosta State University |
17 |
Juan Ortiz Couder |
Embry-Riddle (Fla.) |
18 |
Bruno Faletto |
Saint Leo University |
19 |
Andres Donayre |
Embry-Riddle (Fla.) |
20 |
Georg Trompler |
Univ. of Montevallo |
South Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
T 1 |
Ilari Vesanen |
Chris Bulus |
University of West Alabama |
T 1 |
Andres Donayre |
Juan Ortiz Couder |
Embry-Riddle (Fla.) |
3 |
Muhamad Bedwan |
Nino Portugal |
Auburn University Montgomery |
4 |
Yohan Nguyen |
Florian Simbozel |
Valdosta State University |
5 |
Antonio Pons |
Bruno Medeiros |
Lee University (tenn.) |
6 |
Serdar Bojadjiev |
Adam Svensson |
Univ. of West Florida |
7 |
Gabriel Nery |
Nicolas Lecoutre |
Univ. of West Florida |
8 |
Francois Le Tallec |
Shane Samyn |
Mississippi College |
9 |
Willem Van Den Akker |
Aurel Ciocanu |
Saint Leo University |
10 |
Alex Parker |
Kayne Trustfull |
Saint Leo University |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
South Central Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
South Central Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Anish Sriniketh |
St. Edwards University |
2 |
Angel Palacios |
Midwestern State University |
3 |
Jeremiah Gonzalez |
St. Marys University (Texas) |
4 |
Bruno Vietri |
Cameron University |
5 |
Chase Bartlett |
St. Edwards University |
6 |
Jan Lucca Marquadt |
The University Of Texas At Tyler |
7 |
Alex Martinez Roca |
Midwestern State University |
8 |
Oscar del Granado |
Cameron University |
9 |
Daniel Llorente |
Metropolitan State College of Denver |
10 |
Pierre Marion |
Cameron University |
11 |
Gabriel Zuniga Mendoza |
St. Edwards University |
12 |
Alberto Diaz |
Midwestern State University |
13 |
Mateo Besada |
Metropolitan State College of Denver |
14 |
Alex Gee |
St. Marys University (Texas) |
15 |
Alejandro Martinez Morilla |
Metropolitan State College of Denver |
16 |
Jesse Wikso |
St. Edwards University |
17 |
Julen Gutierrez |
Cameron University |
18 |
Bojan Popovic |
St. Marys University (Texas) |
19 |
Ruan Du Preez |
Western New Mexico University |
20 |
Alexandre Crepy |
Midwestern State University |
South Central Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Anish Sriniketh |
Chase Bartlett |
St. Edwards University |
2 |
Jeremiah Gonzalez |
Brendan Brown |
St. Marys University (Texas) |
3 |
Ben Westwick |
Angel Palacios |
Midwestern State University |
4 |
Julen Gutierrez |
Pierre Marion |
Cameron University |
5 |
Luis Diaz Argente |
Zac Robinson |
St. Edwards University |
6 |
Santiago Berasco |
Bruno Vietri |
Cameron University |
7 |
Michael Apple |
Jorge Sala |
The University Of Texas At Tyler |
8 |
Jesse Wikso |
Abhimanyu Ramireddy |
St. Edwards University |
9 |
Alexandre Crepy |
Alex Martinez Roca |
Midwestern State University |
10 |
Bojan Popovic |
Saisaurav Konakanchi |
St. Marys University (Texas) |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
Southeast Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
Southeast Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Alvaro Regalado |
Columbus State University |
2 |
Daniel Belsito |
Wingate University |
3 |
Ignacio Bidegain |
Anderson University, South Carolina |
4 |
Luca Bolla |
Flagler (Fla.) |
5 |
Fabien Asdrubal |
Columbus State University |
6 |
Edison Ambarzumjan |
Newberry College |
7 |
Federico Garnier |
Limestone College |
8 |
Agustin Aran |
Queens Univ. of Charlotte |
9 |
Josep Canyadell Fabregas |
Wingate University |
10 |
Roy Stepanov |
Wingate University |
11 |
Ryan Gaskin |
University of North Georgia |
12 |
Rodrigo Carvalho |
Flagler (Fla.) |
13 |
Edoardo Bottino |
Queens Univ. of Charlotte |
14 |
Armando Ferreira |
University of Mount Olive |
15 |
Rhodri Atkinson |
Lenoir-Rhyne University |
16 |
Christian Garay |
Columbus State University |
17 |
Paul Pahun |
University of North Georgia |
18 |
Gillaume Tattevin |
Lander University |
19 |
David Akinpetide |
Tusculum University |
20 |
Javi Cueto Ramos |
Columbus State University |
Southeast Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Matei Avram |
Alvaro Regalado |
Columbus State University |
2 |
Alvaro Regalado |
Javi Cueto Ramos |
Columbus State University |
3 |
Armando Ferreira |
Milosh Petrovic |
University of Mount Olive |
4 |
Edison Ambarzumjan |
Enrico Haas |
Newberry College |
5 |
Axel Cronje |
Adam Elliget |
Lander University |
6 |
Daniel Belsito |
Josep Canyadell Fabregas |
Wingate University |
7 |
Kasper Rolfsen |
Sebastian Meum |
Queens Univ. of Charlotte |
8 |
Luca Bolla |
Jiri Jenicek |
Flagler (Fla.) |
9 |
Axel Cronje |
Tommaso Rossin |
Lander University |
10 |
Rhodri Atkinson |
Josh Lazenby |
Lenoir-Rhyne University |
Oracle/ITA Division II Men’s Rankings
West Region
Administered by the ITA
April 15, 2020
West Region Singles
Rank |
Player |
Team |
1 |
Jakob Schnaitter |
Azusa Pacific University |
2 |
Samuel Sippel |
Azusa Pacific University |
3 |
Benjamin Loccisano |
Hawaii Pacific University |
4 |
Martin Soukal |
Univ. of Hawaii, Hilo |
5 |
Yassine Smiej |
Concordia University (Irvine) |
6 |
Alexey Prokopchuk |
Biola University |
7 |
Ondrej Ctverak |
Hawaii Pacific University |
8 |
Lovedeep Singh |
Sonoma State University |
9 |
Patrick Wong |
Concordia University (Irvine) |
10 |
Sahm Irvine |
UC San Diego |
11 |
Tyler Davis |
Point Loma Nazarene University (Calif.) |
12 |
Santiago Sarudiansky |
Sonoma State University |
13 |
Yuki Okamoto |
Point Loma Nazarene University (Calif.) |
14 |
Phillip Lan |
UC San Diego |
15 |
Chun En Wu |
Univ. of Hawaii, Hilo |
16 |
Leyton Bohren |
Azusa Pacific University |
17 |
Derek James |
Biola University |
18 |
Logan Blair |
Biola University |
19 |
Marc Isaia |
UC San Diego |
20 |
Neil Tengbumroong |
UC San Diego |
West Region Doubles
Rank |
Player 1 |
Player 2 |
Team |
1 |
Matej Panik |
Ondrej Ctverak |
Hawaii Pacific University |
2 |
Alexey Prokopchuk |
Edwyn Ramos |
Biola University |
3 |
Jesse Haas |
Leyton Bohren |
Azusa Pacific University |
4 |
Yuki Okamoto |
Tyler Davis |
Point Loma Nazarene University (Calif.) |
5 |
Phillip Lan |
Sreeganesh Manoharan |
UC San Diego |
6 |
Martin Soukal |
Santiago Di Loreto |
Univ. of Hawaii, Hilo |
7 |
Lovedeep Singh |
Max Nudell |
Sonoma State University |
8 |
Jakob Schnaitter |
Ryan Nuno |
Azusa Pacific University |
9 |
Patrick Wong |
Marlon Wilken |
Concordia University (Irvine) |
10 |
Javier Luque |
Guillermo Romero |
Holy Names University |