The NCAA Division III Women’s Tennis Committee has selected the 42 teams that will compete in the 2021 NCAA Division III Women’s Tennis Championships. Student-athletes selected to the individual championships will be announced Wednesday, May 12.

The teams will play a single-elimination tournament with the first, second- and third-rounds played at predetermined sites, Friday-Sunday, May 14-16, or Thursday-Saturday, May 13-15.  The University of the South and the Chattanooga Sports Commission will host the team championships finals, which will be held May 24-26 at Champions Tennis Club in Chattanooga, Tennessee.

Below is the full championship event schedule:

Team

  • Friday, May 14 | First round
  • Saturday, May 15 | Second round
  • Sunday, May 16 | Third round
  • Monday, May 24 | Quarterfinals | 8:30 a.m. ET on NCAA.com
  • Tuesday, May 25 | Semifinals | 10 a.m. ET on NCAA.com
  • Wednesday, May 26 | Final | 10 a.m. ET on NCAA.com

Singles

  • Friday, May 28 | Round of 32 and 16 | 9 a.m. ET on NCAA.com
  • Saturday, May 29 | Quarterfinals and semifinals | 9 a.m. ET on NCAA.com
  • Sunday, May 30 | Final | 12 p.m. ET on NCAA.com

Doubles

  • Friday, May 28 | Round of 16 | 9 a.m. ET on NCAA.com
  • Saturday, May 29 | Quarterfinals | 9 a.m. ET on NCAA.com
  • Sunday, May 30 | Semifinals and final | 9 a.m. ET on NCAA.com

Start times will be added once made available

The champions of the following conferences received automatic qualification:

CONFERENCETEAM
Allegheny Mountain Collegiate ConferencePenn St.-Behrend (6-2)
American Rivers ConferenceLuther (12-4)
American Southwest ConferenceTexas-Dallas (12-3)
Centennial ConferenceJohns Hopkins (8-0)
Coast-To-Coast Athletic ConferenceMary Washington (12-2)
College Conference of Illinois and WisconsinNorth Central (IL) (14-5)
Colonial States Athletic ConferenceCairn (5-1)
Commonwealth Coast ConferenceEndicott (9-0)
Empire 8Nazareth (8-0)
Heartland Collegiate Athletic ConferenceTransylvania (9-1)
Landmark ConferenceMoravian (10-0)
Liberty LeagueSkidmore (7-1)
Little East ConferenceRhode Island Col. (9-2)
Michigan Intercollegiate Athletic AssociationHope (12-2)
Middle Atlantic Conference CommonwealthYork (PA) (10-1)
Middle Atlantic Conference FreedomWilkes (13-0)
Midwest ConferenceGrinnell (6-0)
Minnesota Intercollegiate Athletic ConferenceSt. Thomas (MN) (13-3)
New England Small College Athletic ConferenceWesleyan (CT) (6-0)
New England Women’s and Men’s Athletic ConferenceBabson (3-0)
New Jersey Athletic ConferenceTCNJ (10-0)
North Atlantic ConferencePenn St. Harrisburg (8-0)
North Coast Athletic ConferenceKenyon (8-0)
Northern Athletics Collegiate ConferenceConcordia Wisconsin (12-5)
Northwest ConferenceLinfield (12-2)
Ohio Athletic ConferenceJohn Carroll (9-0)
Old Dominion Athletic ConferenceWash. & Lee (14-2)
Presidents’ Athletic ConferenceFranciscan (8-3)
Skyline ConferenceFarmingdale St. (6-2)
Southern Athletic AssociationMillsaps (10-3)
Southern Collegiate Athletic ConferenceSouthwestern (TX) (15-4)
State University of New York Athletic ConferenceSUNY New Paltz (7-0)
Upper Midwest Athletic ConferenceNorthwestern-St. Paul (15-5)
USA South Athletic ConferenceN.C. Wesleyan (10-6)
Wisconsin Intercollegiate Athletic ConferenceWis.-Whitewater (12-5)

The following schools, listed alphabetically, were selected to the championship from Pool B and Pool C candidates:

POOL “B” SELECTION
Emory (5-3)
WashU (8-3)
POOL “C” SELECTION
Carnegie Mellon (12-2)
Denison (7-3)
Sewanee (8-2)
Tufts (6-1)
Williams (2-3)
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here