ITA Regional Small College Championships

September 19 - October 6, 2019

The ITA Regional Championships feature some of the top men’s and women’s players across the country.

Over 8,000 student-athletes from NCAA Division I, II, III, NAIA, Junior and Community Colleges compete across 85 ITA Regional Championships around the country.

See ITA Division I Regional Championships for NCAA Division I regional competition details.

2019 Regional Hosts

Men
  • Division II
  • Division III
  • NAIA
  • Junior College
Women
  • Division II
  • Division III
  • NAIA
  • Junior College

Division II Men

2020 DII ITA Regional Host Site Application

2020 DIII ITA Regional Host Site Application

2020 NAIA ITA Regional Host Site Application

2020 JUCO ITA Regional Host Site Application

ITA RegionHost SiteDatesChampions
EastBillie Jean King National Tennis Center9/13 – 9/16

Singles: Willem Van Biezen (SNHU)

Doubles: Michelle Fenoaltea/Tobias Lentz (Concordia)

AtlanticWest Virginia Wesleyan University9/27 – 9/30

Singles: Tom Schmieta (BSC)

Doubles: Ben Lakeman/Joao Tayar (Charleston)

SoutheastPalmetto Tennis Center9/27 – 9/30

Singles: Alvaro Regalado (CSU)

Doubles: Alvaro Regalado/Matei Avram (CSU)

SouthUniversity of West Florida9/27 – 9/30

Singles: Alejandro Ibanez Gallego (BU)

Doubles: Yohan Nguyen/Florian Simbozel (VSU)

MidwestGrand Valley State University9/27 – 9/29

Singles: Dario Huber (Indy)

Doubles: Dario Huber/Renato Lima (Indy)

CentralUniversity of Central Oklahoma10/4 – 10/6

Singles: Manuel Pilotto (SOSU)

Doubles: Fabien Calloud/Andrea Zamurri (NWMSU)

South CentralMidwestern State University10/4 – 10/6

Singles: Anish Sriniketh (St. Edward’s)

Doubles: Jesse Wikso/Abhi Ramireddy (St. Edward’s)

WestAzusa Pacific University10/3 – 10/5

Singles: Samuel Sippel (APU)

Doubles: Leyton Bohren/Jesse Haas (APU)

Division II Women

ITA RegionHost SiteDatesTournament Director
EastBillie Jean King National Tennis Center9/13 – 9/16 Singles Champion: Maja Makal (Queens College)

Doubles Champions: Barbie Quagliardi/ Nicole Kielen (Adelphi University)

AtlanticMillersville University9/21 – 9/23Matt Helsel
SoutheastPalmetto Tennis Center9/27 – 9/30Brian Hodge
SouthUniversity of West Florida9/27 – 9/30Derrick Racine
MidwestDavenport University9/20 – 9/22Patrick Grashorn
CentralUniversity of Central Oklahoma10/4 – 10/6Jaron Maestas
South CentralDallas Baptist University9/26 – 9/28Wade Morgan
WestAzusa Pacific10/3 – 10/5Mark Bohren

 

Division III Men

ITA RegionHost SiteDatesChampions
New EnglandColby College9/27 – 9/29

Singles: Boris Sorkin (Tufts)

Doubles: Peter Frelinghuysen/Alex Taylor (Williams)

NortheastHobart College9/27 – 9/29

Singles: Sebastian Castillo-Sanchez (RPI)

Doubles: Alan Dubrovsky/Walker Anderson (Hobart)

SoutheastUniversity of Mary Washington10/4 – 10/6

Singles: Alec Angradi (SU)

Doubles: Alec Angradi/Ian Siew (SU)

SouthBerry College9/20 – 9/22

Singles: Antonio Mora (Emory)

Doubles: Antonio Mora/Will Wanner (Emory)

CentralKalamazoo College10/4 – 10/6

Singles: James Hopper (CWRU)

Doubles: James Hopper/Matthew Chen (CWRU)

MidwestGustavus Adolphus College9/27 – 9/30

Singles: Leo Vithoontien (Carleton)

Doubles: Michael O’Neil/Daniel Fouchier (GAC)

SouthwestSouthwestern University9/26 – 9/29

Singles: Cameron Krimbill (Trinity)

Doubles: Carlos Martinez/Chase Daniell (McMurry)

NorthwestGeorge Fox University9/20 – 9/23

Singles: Will Leach (GFU)

Doubles: Ben Kirsch/Dan Foster (WC)

WestCMS10/4 – 10/6

Singles: Nikolai Parodi (CMS)

Doubles: Brysl Libao/Brad Cummins (Redlands)

Division III Women

ITA RegionHost SiteDatesChampions
New EnglandMiddlebury College9/27 – 9/29

Singles: Serim Jin (Wesleyan)

Doubles: Sophie Henderson/Kristina Yu (Wesleyan)

NortheastHobart & William Smith Colleges9/21 – 9/23

Singles: Karina Jensrud (NYU)

Doubles: Anastasiia Balyk/Anna Buraya (NYU)

SoutheastUniversity of Mary Washington9/21 – 9/23

Singles: Danna Taylor (CMU)

Doubles: Danna Taylor/Courtney Ollis (NYU)

SouthBerry College9/27 – 9/29

Singles: Alexa Goetz (Emory)

Doubles: Alexa Goetz/Christina Watson (Emory)

CentralKalamazoo College9/19 – 9/21

Singles: Lauren Park (Chicago)

Doubles: Perene Wang/Claudia Ng (Chicago)

MidwestGustavus Adolphus College9/20 – 9/23

Singles: Grace Riermann (Bethel)

Doubles: Maggie Riermann/Grace Riermann (Bethel)

SouthwestHardin-Simmons University9/20 – 9/22

Singles: Nina Mitrofanova (Southwestern)

Doubles: Zoe Kaffen/Mary Kaffen (Trinity)

NorthwestWhitman College9/27 – 9/30

Singles: Andei Fukushige (WC)

Doubles: Andrea Gu/Andei Fukushige (WC)

WestCMS10/4 – 10/6

Singles: Justine Leong (CMS)

Doubles: Cat Allen/Justine Leong (CMS)

NAIA Men

ITA RegionHost SiteDatesTournament Director
SouthXavier University of Louisiana9/20 – 9/22Alan Green
SoutheastGeorgetown College9/26 – 9/29Michael Cunningham
MidwestIndiana Wesleyan University9/19 – 9/22Dr. Eddy Shigley
FloridaKeiser University9/26 – 9/30Daniel Finn
Central – West/SouthwestSouthwestern College9/20 – 9/22Jason Speegle
Central – EastOlivet Nazarene9/19 – 9/21Chris Tudor
WestSan Diego Christian College9/26 – 9/28Jim Bodor

NAIA Women

ITA RegionHost SiteDatesTournament Director
SouthXavier University of Louisiana9/20 – 9/22Alan Green
SoutheastGeorgetown College9/26 – 9/29Michael Cunningham
MidwestIndiana Wesleyan University9/19 – 9/22Dr. Eddy Shigley
FloridaKeiser University9/26 – 9/30Daniel Finn
Central – West/SouthwestSouthwestern College9/20 – 9/22Jason Speegle
Central – EastOlivet Nazarene University9/19 – 9/21Chris Tudor
WestSan Diego Christian College9/26 – 9/28Jim Bodor

Junior College Men

ITA RegionHost SiteDatesTournament Director
SoutheastPalmetto Tennis Center9/20 – 9/22Alex Poda
SouthernMeridian Community College9/26 – 9/30Simon Bardell
CentralIowa Central Community College9/27 – 9/29Jerry Thor
SouthwestTyler Junior College9/20 – 9/22Dash Connell
Southern CaliforniaGrossmont College10/4 – 10/6Scott Strange
Northern CaliforniaAmerican River College9/27 – 9/29Bo Jabery-Madison

Junior College Women

ITA RegionHost SiteDatesTournament Director
SoutheastPalmetto Tennis Center9/20 – 9/22Alex Poda
SouthernMeridian Community College9/26 – 9/30Simon Bardell
CentralIowa Central Community College9/27 – 9/29Jerry Thor
SouthwestTyler Junior College9/20 – 9/22Dash Connell
FloridaHillsborough Community College9/26 – 9/30Sarah Summerfield
Southern CaliforniaGrossmont College10/4 – 10/6Scott Strange
Northern CaliforniaAmerican River College9/27 – 9/29Bo Jabery-Madison
- Advertisement -

Event Archives

- Advertisement -