2019 ITA Regional Small College Championships Archives

The ITA Regional Championships feature some of the top men's and women's players across the country.

0
438
Alvaro Regalado and Zach Whaanga
Alvaro Regalado and Zach Whaanga (Photo: Columbus State University Athletics)

Over 8,000 student-athletes from NCAA Division I, II, III, NAIA, Junior and Community Colleges compete across 85 ITA Regional Championships around the country.

Division II Men – 2019

East

Billie Jean King National Tennis Center – Sep 13-16

Champions
Singles: Willem Van Biezen (SNHU)
Doubles: Michelle Fenoaltea/Tobias Lentz (Concordia)

Atlantic

West Virginia Wesleyan University – Sep 27-30

Champions
Singles: Tom Schmieta (BSC)
Doubles: Ben Lakeman/Joao Tayar (Charleston)

Southeast

Palmetto Tennis Center – Sep 27-30

Champions
Singles: Alvaro Regalado (CSU)
Doubles: Alvaro Regalado/Matei Avram (CSU)

South

University of West Florida – Sep 27-30

Champions
Singles: Alejandro Ibanez Gallego (BU)
Doubles: Yohan Nguyen/Florian Simbozel (VSU)

Midwest

Grand Valley State University – Sep 27-29

Champions
Singles: Dario Huber (Indy)
Doubles: Dario Huber/Renato Lima (Indy)

Central

University of Central Oklahoma – Sep 27-29

Champions
Singles: Manuel Pilotto (SOSU)
Doubles: Fabien Calloud/Andrea Zamurri (NWMSU)

South Central

Midwestern State University – Oct 4-6

Champions
Singles: Anish Sriniketh (St. Edward’s)
Doubles: Jesse Wikso/Abhi Ramireddy (St. Edward’s)

West

Azusa Pacific University – Oct 3-5

Champions
Singles: Samuel Sippel (APU)
Doubles: Leyton Bohren/Jesse Haas (APU)

Division II Women – 2019

East

Billie Jean King National Tennis Center – Sep 13-16

Champions
Singles: Maja Makal (Queens College)
Doubles: Barbie Quagliardi/Nicole Kielen (Adelphi University)

Atlantic

Millersville University – Sep 21-23
Tournament Director: Matt Helsel

Southeast

Palmetto Tennis Center – Sep 27-30
Tournament Director: Brian Hodge

South

University of West Florida – Sep 27-30
Tournament Director: Derrick Racine

Midwest

Davenport University – Sep 20-22
Tournament Director: Patrick Grashorn

West

Azusa Pacific University – Oct 3-5
Tournament Director: Mark Bohren

Division III Men – 2019

New England

Colby College – Sep 27-29

Champions
Singles: Boris Sorkin (Tufts)
Doubles: Peter Frelinghuysen/Alex Taylor (Williams)

Northeast

Hobart College – Sep 27-29

Champions
Singles: Sebastian Castillo-Sanchez (RPI)
Doubles: Alan Dubrovsky/Walker Anderson (Hobart)

Southeast

University of Mary Washington – Oct 4-6

Champions
Singles: Alec Angradi (SU)
Doubles: Alec Angradi/Ian Siew (SU)

South

Berry College – Sep 20-22

Champions
Singles: Antonio Mora (Emory)
Doubles: Antonio Mora/Will Wanner (Emory)

Central

Kalamazoo College – Oct 4-6

Champions
Singles: James Hopper (CWRU)
Doubles: James Hopper/Matthew Chen (CWRU)

Midwest

Gustavus Adolphus College – Sep 27-30

Champions
Singles: Leo Vithoontien (Carleton)
Doubles: Michael O’Neil/Daniel Fouchier (GAC)

Southwest

Southwestern University – Sep 26-29

Champions
Singles: Cameron Krimbill (Trinity)
Doubles: Carlos Martinez/Chase Daniell (McMurry)

Northwest

George Fox University – Sep 20-23

Champions
Singles: Will Leach (GFU)
Doubles: Ben Kirsch/Dan Foster (WC)

West

CMS – Oct 4-6

Champions
Singles: Nikolai Parodi (CMS)
Doubles: Brysl Libao/Brad Cummins (Redlands)

Division III Women – 2019

New England

Middlebury College – Sep 27-29

Champions
Singles: Serim Jin (Wesleyan)
Doubles: Sophie Henderson/Kristina Yu (Wesleyan)

Northeast

Hobart & William Smith Colleges – Sep 21-23

Champions
Singles: Danna Taylor (CMU)
Doubles: Danna Taylor/Courtney Ollis (NYU)

Southeast

University of Mary Washington – Sep 21-23

Champions
Singles: Danna Taylor (CMU)
Doubles: Danna Taylor/Courtney Ollis (NYU)

South

Berry College – Sep 27-29

Champions
Singles: Alexa Goetz (Emory)
Doubles: Alexa Goetz/Christina Watson (Emory)

Central

Kalamazoo College – Sep 19-21

Champions
Singles: Lauren Park (Chicago)
Doubles: Perene Wang/Claudia Ng (Chicago)

Midwest

Gustavus Adolphus College – Sep 20-23

Champions
Singles: Grace Riermann (Bethel)
Doubles: Maggie Riermann/Grace Riermann (Bethel)

Southwest

Hardin-Simmons University – Sep 20-22

Champions
Singles: Nina Mitrofanova (Southwestern)
Doubles: Zoe Kaffen/Mary Kaffen (Trinity)

Northwest

Whitman College – Sep 27-30

Champions
Singles: Andei Fukushige (WC)
Doubles: Andrea Gu/Andei Fukushige (WC)

West

CMS – Oct 4-6

Champions
Singles: Justine Leong (CMS)
Doubles: Cat Allen/Justine Leong (CMS)

NAIA Men – 2019

South

Xavier University of Louisiana – Sep 20-22
TD: Alan Green

Southeast

Georgetown College – Sep 26-29
TD: Michael Cunningham

Midwest

Indiana Wesleyan University – Sep 19-22
TD: Dr. Eddy Shigley

Florida

Keiser University – Sep 26-30
TD: Daniel Finn

Central – West/Southwest

Southwestern College – Sep 20-22
TD: Jason Speegle

Central – East

Olivet Nazarene – Sep 19-21
TD: Chris Tudor
Draws

West

San Diego Christian College – Sep 26-28
TD: Jim Bodor

NAIA Women – 2019

South

Xavier University of Louisiana – Sep 20-22
TD: Alan Green

Southeast

Georgetown College – Sep 26-29
TD: Michael Cunningham

Midwest

Indiana Wesleyan University – Sep 19-22
TD: Dr. Eddy Shigley

Florida

Keiser University – Sep 26-30
TD: Daniel Finn

Central – West/Southwest

Southwestern College – Sep 20-22
TD: Jason Speegle

Central – East

Olivet Nazarene – Sep 19-21
TD: Chris Tudor
Draws

West

San Diego Christian College – Sep 26-28
TD: Jim Bodor

JUCO Men – 2019

Southeast

Palmetto Tennis Center – Sep 20-22
TD: Alex Poda

Southern

Meridian Community College – Sep 26-30
TD: Simon Bardell

Central

Iowa Central Community College – Sep 27-29
TD: Jerry Thor

Southwest

Tyler Junior College – Sep 20-22
TD: Dash Connell

Southern California

Grossmont College – Oct 4-6
TD: Scott Strange

Northern California

American River College – Sep 27-29
TD: Bo Jabery-Madison

JUCO Women – 2019

Southeast

Palmetto Tennis Center – Sep 20-22
TD: Alex Poda

Southern

Meridian Community College – Sep 26-30
TD: Simon Bardell

Central

Iowa Central Community College – Sep 27-29
TD: Jerry Thor

Southwest

Tyler Junior College – Sep 20-22
TD: Dash Connell

Florida

Hillsborough Community College – Sep 26-30
TD: Sarah Summerfield

Southern California

Grossmont College – Oct 4-6
TD: Scott Strange

Northern California

American River College – Sep 27-29
TD: Bo Jabery-Madison

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here