Oracle/ITA Division III Men’s Rankings
Regional Rankings
Oracle/ITA Division III Men’s National Singles Rankings
Top 50 National Singles
Administered by the ITA
April 24, 2020
Rank | Player | Team |
---|---|---|
1 | Nikolai Parodi | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
2 | Boris Sorkin | Tufts University |
3 | Stanley Morris | Middlebury College |
4 | Antonio Mora | Emory University |
5 | Jack Katzman | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
6 | Jake Zalenski | Kenyon College |
7 | James Hopper | Case Western Reserve University |
8 | Sebastian Castillo-Sanchez | Rensselaer Polytechnic Institute |
9 | Vishnu Joshi | Johns Hopkins University |
10 | Scott Altmeyer | Colby College |
11 | Jed Kronenberg | Pomona-Pitzer Colleges |
12 | Cameron Krimbill | Trinity University (Texas) |
13 | Leo Vithoontien | Carleton College |
14 | Ethan Hillis | Washington University in St. Louis |
15 | Joshua Xu | Univ. of Chicago |
16 | Noah Lilienthal | Wesleyan University |
17 | David Aizenberg | Brandeis University |
18 | Hayden Cassone | Emory University |
19 | Markus Nordby | Babson College |
20 | Jordan Brewer | Univ. of the South |
21 | Isaac Gorelik | Tufts University |
22 | Moses Hutchison | University of Mary Washington |
23 | Ritwik Chatterjee | Rhodes College |
24 | Angelo Yasuro Ito Tost | University of the Ozarks |
25 | Anupreeth Coramutla | Brandeis University |
26 | Varun Shanker | California Institute of Technology |
27 | Alexis Dimanche | Southwestern University (TX) |
28 | Jordan Pitts | Trinity University (Texas) |
29 | Nic Meister | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
30 | Andrew Esses | Emory University |
31 | Will Leach | George Fox University |
32 | Ben Kirsh | Whitman College |
33 | Zach Fleischman | Wesleyan University |
34 | Harry Shepherd | Washington & Lee University |
35 | Alexander Angradi | Salisbury University |
36 | Bernardo Neves | Washington University in St. Louis |
37 | Nick Aney | Gustavus Adolphus College |
38 | Rishabh Sharda | Tufts University |
39 | Sachin Das | Univ. of Chicago |
40 | Austin Diehl | Kenyon College |
41 | Matthew Chen | Case Western Reserve University |
42 | Robby Ward | Middlebury College |
43 | Andres Carro | Univ. of the South |
44 | Ray Boppana | Carnegie Mellon University |
45 | Marc Feliu Gomez | Stevens Institute of Technology |
46 | Alex Vanezis | Middlebury College |
47 | Justin Wang | Bowdoin College |
48 | Vladislav Rotnov | Denison University |
49 | Ian Landwehr | Rose-Hulman Institute of Technology |
50 | Aaron Umen | Case Western Reserve University |
Oracle/ITA Division III Men’s National Doubles Rankings
Top 25 National Doubles
Administered by the ITA
April 24, 2020
Rank | Player 1 | Player 2 | Team |
---|---|---|---|
1 | Matthew Chen | James Hopper | Case Western Reserve University |
2 | Brad Cummins | Brysl Libao | Univ. of Redlands |
3 | Ian Freer | Nikolai Parodi | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
4 | Alex Taylor | Peter Frelinghuysen | Williams College |
5 | Erik Kerrigan | Jeremy Yuan | Univ. of Chicago |
6 | Joseph Cartledge | Austin Gu | Johns Hopkins University |
7 | Boris Sorkin | Josh Belandres | Tufts University |
8 | Anupreeth Coramutla | David Aizenberg | Brandeis University |
9 | Alexander Angradi | Ian Siew | Salisbury University |
10 | Oscar Yang | Tristan Bradley | Bowdoin College |
11 | Sebastian Castillo-Sanchez | Andrew Imrie | Rensselaer Polytechnic Institute |
12 | Varun Shanker | James Wei | California Institute of Technology |
13 | Kukutla Motlojoa | Andrew Blonquist | Southern Virginia University |
14 | Daniel Foster | Ben Kirsh | Whitman College |
15 | Antonio Mora | Hayden Cassone | Emory University |
16 | Leo Vithoontien | Alexander Zuczek | Carleton College |
17 | Nick Aney | Yassine Derbani | Gustavus Adolphus College |
18 | Jan Wenger | Scott Altmeyer | Colby College |
19 | Arturo Kam | Ananth Raghavan | Williams College |
20 | Hunter Bajoit | Hemanshu Rambojun | Southwestern University (TX) |
21 | Cameron Krimbill | Jordan Pitts | Trinity University (Texas) |
22 | Michael ONeil | Daniel Fouchier | Gustavus Adolphus College |
23 | Bernardo Neves | Ben Van Der Sman | Washington University in St. Louis |
24 | John Lathrop | Thibault Vernier | Swarthmore College |
25 | Michael Fleming | Moses Hutchison | University of Mary Washington |
Oracle/ITA Division III Men’s Rankings
Atlantic South Region
Administered by the ITA
April 24, 2020
Singles
Rank | Player | Team |
---|---|---|
1 | Antonio Mora | Emory University |
2 | Vishnu Joshi | Johns Hopkins University |
3 | Hayden Cassone | Emory University |
4 | Jordan Brewer | Univ. of the South |
5 | Moses Hutchison | University of Mary Washington |
6 | Ritwik Chatterjee | Rhodes College |
7 | Andrew Esses | Emory University |
8 | Harry Shepherd | Washington & Lee University |
9 | Alexander Angradi | Salisbury University |
10 | Andres Carro | Univ. of the South |
11 | Ray Boppana | Carnegie Mellon University |
12 | Marc Feliu Gomez | Stevens Institute of Technology |
13 | Keegan Morris | Stevens Institute of Technology |
14 | Austin Gu | Johns Hopkins University |
15 | Marcos Dias | Southern Virginia University |
16 | Tetsuya Ota | Goucher College |
17 | Roberto Puig | North Carolina Wesleyan |
18 | Robert Levin | Carnegie Mellon University |
19 | Juan Vallejo | North Carolina Wesleyan |
20 | Canon Secord | Bridgewater College (Virginia) |
21 | Harrison Hunter | Christopher Newport University |
22 | Mitchell Thomas | Washington & Lee University |
23 | Dominic Lacombe | Christopher Newport University |
24 | Andrew Watson | University of Mary Washington |
25 | Jhonny Acosta | North Carolina Wesleyan |
Doubles
Rank | Player 1 | Player 2 | Team |
---|---|---|---|
1 | Joseph Cartledge | Austin Gu | Johns Hopkins University |
2 | Alexander Angradi | Ian Siew | Salisbury University |
3 | Kukutla Motlojoa | Daniel Blonquist | Southern Virginia University |
4 | Antonio Mora | Hayden Cassone | Emory University |
5 | John Lathrop | Thibault Vernier | Swarthmore College |
6 | Michael Fleming | Moses Hutchison | University of Mary Washington |
7 | Roberto Puig | Juan Vallejo | North Carolina Wesleyan |
8 | Harry Shepherd | John Rudden | Washington & Lee University |
9 | Hugh Graham | Jordan Brewer | Univ. of the South |
10 | Ingmar Remmerswaal | Jhonny Acosta | North Carolina Wesleyan |
11 | Vik Vasan | Vishnu Joshi | Johns Hopkins University |
12 | Alejandro Becker | Liam Baer | Univ. of the South |
13 | Keegan Morris | Philip Szkudlarski | Stevens Institute of Technology |
14 | Joseph Brown | Cole Tecce | University of Mary Washington |
15 | Will Wanner | Alec Rabinowitz | Emory University |
Oracle/ITA Division III Men’s Rankings
Central Region
Administered by the ITA
April 24, 2020
Singles
Rank | Player | Team |
---|---|---|
1 | Jake Zalenski | Kenyon College |
2 | James Hopper | Case Western Reserve University |
3 | Leo Vithoontien | Carleton College |
4 | Ethan Hillis | Washington University in St. Louis |
5 | Joshua Xu | Univ. of Chicago |
6 | Bernardo Neves | Washington University in St. Louis |
7 | Nick Aney | Gustavus Adolphus College |
8 | Sachin Das | Univ. of Chicago |
9 | Austin Diehl | Kenyon College |
10 | Matthew Chen | Case Western Reserve University |
11 | Vladislav Rotnov | Denison University |
12 | Ian Landwehr | Rose-Hulman Institute of Technology |
13 | Aaron Umen | Case Western Reserve University |
14 | Ben Van Der Sman | Washington University in St. Louis |
15 | Caio DeRezende | Augustana College (Illinois) |
16 | Erik Kerrigan | Univ. of Chicago |
17 | Daniel Li | Washington University in St. Louis |
18 | Jeremy Yuan | Univ. of Chicago |
19 | Indraneel Raut | Gustavus Adolphus College |
20 | Yassine Derbani | Gustavus Adolphus College |
21 | Pascal Lee | Kenyon College |
22 | Lennart Harms | Earlham College |
23 | Tim Cianciola | Denison University |
24 | Ian Yi | Kalamazoo College |
25 | Wyatt Metzger | DePauw University |
Doubles
Rank | Player 1 | Player 2 | Team |
---|---|---|---|
1 | Matthew Chen | James Hopper | Case Western Reserve University |
2 | Erik Kerrigan | Jeremy Yuan | Univ. of Chicago |
3 | Leo Vithoontien | Alexander Zuczek | Carleton College |
4 | Michael ONeil | Daniel Fouchier | Gustavus Adolphus College |
5 | Nick Aney | Yassine Derbani | Gustavus Adolphus College |
6 | Bernardo Neves | Ben Van Der Sman | Washington University in St. Louis |
7 | Cole Schneider | Nyathi Motlojoa | Luther College |
8 | Joshua Xu | Tyler Raclin | Univ. of Chicago |
9 | Alex Gray | Danila Borovykh | Univ. of Wisconsin, Whitewater |
10 | Jake Zalenski | Austin Diehl | Kenyon College |
11 | Ian Yi | Daniel Henry | Kalamazoo College |
12 | Neil Mabee | Anthony Kanam | Case Western Reserve University |
13 | Rami Hemaidan | Bo Wilson | Coe College |
14 | Ian Landwehr | Austin Perry | Rose-Hulman Institute of Technology |
15 | Pascal Lee | Luis Andres Platas | Kenyon College |
Oracle/ITA Division III Men’s Rankings
Northeast Region
Administered by the ITA
April 24, 2020
Singles
Rank | Player | Team |
---|---|---|
1 | Boris Sorkin | Tufts University |
2 | Stanley Morris | Middlebury College |
3 | Sebastian Castillo-Sanchez | Rensselaer Polytechnic Institute |
4 | Scott Altmeyer | Colby College |
5 | Noah Lilienthal | Wesleyan University |
6 | Isaac Gorelik | Tufts University |
7 | David Aizenberg | Brandeis University |
8 | Markus Nordby | Babson College |
9 | Rishabh Sharda | Tufts University |
10 | Robby Ward | Middlebury College |
11 | Anupreeth Coramutla | Brandeis University |
12 | Alex Vanezis | Middlebury College |
13 | Zach Fleischman | Wesleyan University |
14 | Justin Wang | Bowdoin College |
15 | Alan Dubrovsky | Hobart College |
16 | Zach Lieb | Wesleyan University |
17 | Oscar Yang | Bowdoin College |
18 | Jeff Chen | Brandeis University |
19 | Tristan Bradley | Bowdoin College |
20 | Sean Wei | Amherst College |
21 | Jt Wynne | Skidmore College |
22 | Alex Taylor | Williams College |
23 | Aidan Harris | Middlebury College |
24 | Damien Ruparel | Amherst College |
25 | Paris Pentousis | Tufts University |
Doubles
Rank | Player 1 | Player 2 | Team |
---|---|---|---|
1 | Alex Taylor | Peter Frelinghuysen | Williams College |
2 | Boris Sorkin | Josh Belandres | Tufts University |
3 | Anupreeth Coramutla | David Aizenberg | Brandeis University |
4 | Sebastian Castillo-Sanchez | Andrew Imrie | Rensselaer Polytechnic Institute |
5 | Oscar Yang | Tristan Bradley | Bowdoin College |
6 | Jan Wenger | Scott Altmeyer | Colby College |
7 | Arturo Kam | Ananth Raghavan | Williams College |
8 | Damien Ruparel | Marek Michulka | Amherst College |
9 | Cameron Kania | Leo Kupferman | Bates College |
10 | Markus Nordby | Joshua Conlin | Babson College |
11 | Walker Anderson | Alan Dubrovsky | Hobart College |
12 | Brendan Jimenez | Sergiu Celebidachi | Skidmore College |
13 | Harris Foulkes | Sean Wei | Amherst College |
14 | Justin Wang | Justin Patel | Bowdoin College |
15 | Robby Ward | David Vilys | Middlebury College |
Oracle/ITA Division III Men’s Rankings
West Region
Administered by the ITA
April 24, 2020
Singles
Rank | Player | Team |
---|---|---|
1 | Nikolai Parodi | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
2 | Jack Katzman | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
3 | Jed Kronenberg | Pomona-Pitzer Colleges |
4 | Cameron Krimbill | Trinity University (Texas) |
5 | Angelo Yasuro Ito Tost | University of the Ozarks |
6 | Varun Shanker | California Institute of Technology |
7 | Alexis Dimanche | Southwestern University (TX) |
8 | Jordan Pitts | Trinity University (Texas) |
9 | Will Leach | George Fox University |
10 | Ben Kirsh | Whitman College |
11 | Nic Meister | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
12 | James Wei | California Institute of Technology |
13 | Ian Freer | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
14 | Andrew Leahy | Univ. of Redlands |
15 | Mukund Madabhushi | Pomona-Pitzer Colleges |
16 | Hunter Bajoit | Southwestern University (TX) |
17 | Carlos Martinez | McMurry University |
18 | Alex Joseph | Southwestern University (TX) |
19 | Kevin Yu | California Institute of Technology |
20 | Wilson Hamilton | Trinity University (Texas) |
21 | Luke Lemaitre | George Fox University |
22 | Reyn Miyagawa | Pacific University (Oregon) |
23 | Daniel Foster | Whitman College |
24 | Daniel Park | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
25 | Lucas Chen | UC Santa Cruz |
Doubles
Rank | Player 1 | Player 2 | Team |
---|---|---|---|
1 | Brad Cummins | Brysl Libao | Univ. of Redlands |
2 | Ian Freer | Nikolai Parodi | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
3 | Varun Shanker | James Wei | California Institute of Technology |
4 | Daniel Foster | Ben Kirsh | Whitman College |
5 | Hunter Bajoit | Hemanshu Rambojun | Southwestern University (TX) |
6 | Cameron Krimbill | Jordan Pitts | Trinity University (Texas) |
7 | Christian Settles | Hao Nguyen | Trinity University (Texas) |
8 | Jack Katzman | Robert Liu | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
9 | Will Leach | Alex Namba | George Fox University |
10 | Avery Bicks | Charlie Stark | Pomona-Pitzer Colleges |
11 | Carlos Martinez | Chase Daniell | McMurry University |
12 | Juanrodrigo Lopez | Quashi Philips | University Of St. Thomas Houston |
13 | Lucas Chmielewski | Matthew OConnor | Occidental College |
14 | Nic Meister | Daniel Park | Claremont-Mudd-Scripps Colleges |
15 | Calum Robe | Andres Padilla | Austin College |