Draws | Photo Gallery | Live Stream Links


After four days of play from the 2022 ITA Women’s All-American Championships, the Main Draw is now set for both the singles and doubles draw as eight qualifiers have clinched their spot into the singles draw and six teams have qualified for the doubles draw.

In singles, North Carolina and Texas A&M each had two players earn their spot into the main draw. Abigail Forbes and Anika Yarlagadda (North Carolina) will join teammates Fiona Crawley, Elizabeth Scotty, and Chloe Beck in the singles main draw, while Jayci Goldsmith and Mary Stoiana (Texas A&M) will join Carson Branstine in the main draw.

Vanderbilt’s Celia-Belle Mohr is the only player to advance all the way from pre-qualifying to the main draw this year. The sophomore has made quick work of most of her opponents, winning ten of her thirteen sets this tournament by at least a four game margin.

Doubles play saw six different schools earn a spot into the main draw, including two representatives from both the ACC and SEC.

After taking down one of the top seeds in qualifying in the first round, Nikita Vishwase and Anastasiya Komar (LSU) never slowed down, winning in dominant fashion in their final two matches to continue on in the tournament.

Both Iowa State and Florida placed two teams each in the qualifying doubles finals, however, none of the teams were able to advance as representatives from Virginia, Duke, Michigan, LSU, Fresno St, and South Carolina moved on.

Main draw action is set to begin at 9 am (EST) tomorrow from the Cary Tennis Park in Cary, North Carolina. Follow along with the action through the Cracked Racquets CrossCourt Cast or the numerous PlaySight cameras from Cary Tennis Park.

Singles Qualifiers | Doubles Qualifiers


Singles Main Draw Qualifiers:
  • Abigail Forbes (North Carolina)
    • Qualifying
      • def Ange Oby Kajura (Iowa St.) (7-6, 7-5) 
      • def Anastasiya Komar (LSU) (6-4, 7-5)
      • def Julia Andreach (Notre Dame) (6-2, 6-1)
  • Amelia Rajecki (NC State)
    • Qualifying 
      • def Alicia Dudeney (Florida) (6-2, 6-3)
      • def Jaedan Brown (Michigan) (6-2, 6-1)
      • def Sofiya Chekhlystova (Penn State) (6-0, 6-1)
  • Snow Han (USC)
    • Qualifying 
      • def Selma Cadar (Maryland) (6-0, 4-6, 6-4)
      • def Shakhnoza Khatamova (UC Santa Barbara) (7-6, 6-0)
      • def Reilly Tran (North Carolina) (6-4, 7-6)
  • Anika Yarlagadda (North Carolina)
    • Qualifying
      • def Julia Adams (Virginia) (6-1, 7-6)
      • def Anastasia Sysoeva (Florida) (6-4, 1-6, 7-6)
      • def Domenika Turkovic (Arizona State) (6-0, 6-1)
  • Celia-Belle Mohr (Vanderbilt)
    • Pre-Qualifying
      • def Jackie Nylander (SMU) (6-2, 6-1)
      • def Alexandra Pisareva (Oklahoma) (6-1, 6-2)
      • def Kimmi Hance (UCLA) (6-0, 6-1)
    • Qualifying
      • def Sabine Ratlauka (Penn) (7-5, 6-3)
      • def Sydni Ratliff (Ohio State) (6-1, 6-2)
      • def Thasaporn Naklo (Iowa State) (6-1, 3-6, 6-1)
  • Ayana Akli (South Carolina)
    • Qualifying
      • def Page Freeman (Notre Dame) (6-2, 6-1)
      • def Cristina Mayorova (Clemson) (6-3, 6-2)
      • def Elaine Chervinsky (Virginia) (6-2, 6-1)
  • Mary Stoiana (Texas A&M)
    • Qualifying
      • def Maria Juliana Parra Romero (Liberty) (6-4, 6-3)
      • def Emma Staker (Oklahoma) (6-4, 6-0)
      • def Fangran Tian (UCLA) (6-2, 6-1)
  • Jayci Goldsmith (Texas A&M)
    • Qualifying
      • def Melodie Collard (Virginia) (6-3, 6-2)
      • def Isabella Pfennig (Miami) (1-6, 6-2, 6-2)
      • def Kimmi Hance (UCLA) (6-2, 6-4)

Doubles Main Draw Qualifiers:
  • Julia Adams/Annabelle Xu (Virginia)
    • Qualifying 
      • def Joana Baptista/Nicole Discenza (Boise State) (8-5)
      • def Emmanouela Antonaki/Gia Cohen (Mississippi St.) (8-2)
      • def Thasaporn Naklo/Chie Kezuka (Iowa St.) (8-7)
  • Chloe Beck/Cameron Morra (Duke)
    • Qualifying
      • def Xinyu Cai/Taylor Cataldi (Wisconsin) (8-5)
      • def Snow Han/Nathalie Rodilosso (USC) (8-2)
      • def Miska Kadleckova/Ange Oby Kajura (Iowa St.) (8-5)
  • Kari Miller/Jaedan Brown (Michigan)
    • Qualifying 
      • def Emily Meyer/Aran Teixido-Garcia (Memphis) (8-4)
      • def Katherine Duong/Ashley Yeah (Illinois) (8-5)
      • def Rachel Gailis/Carly Briggs (Florida) (8-5)
  • Nikita Vishwase/Anastasiya Komar (LSU)
    • Qualifying
      • def Hannah McColgan/Marta Perez Mur (Maryland) (8-6)
      • def Zara Lennon/Radka Buzkova (Colorado St.) (8-2)
      • def Mary Stoiana/Gianna Pielet (Texas A&M) (8-3)
  • Yinglak Jittakoat/Matilde Magrini (Fresno St.)
    • Qualifying
      • def Yuliya Kizelbasheva/Lenka Antonijevic (DePaul) (8-3)
      • def Jayden Nielsen/Yesica de Lucas (St. John’s) (8-2)
      • def Alicia Dudeney/Bente Spee (Florida) (8-6)
  • Ayana Akli/Sarah Hamner (South Carolina)
    • Qualifying
      • def Mari Martinez Vaquero/Rita Colyer (San Francisco) (8-3)
      • def Danielle Hack/Thamonpan Jonglertakul (UMass) (8-4)
      • def Sonya Macavei/Anessa Lee (Vanderbilt) (8-3)

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here